Mgr. Tomáš Tenkl PSYCHOLOG
tenkl@zspohurecka.cz tel.: 602 386 623
Jak se doma nezbláznit?
- 26.3.2020
Rada č.1
Dobrý den Všem,
dovolím si zde zveřejnit prás rad na to, jak si zachovat psychické zdraví v době koronavirové :)
- Plánujte a plánujte. Pokud trávíte většinu času doma v izolaci, jak je v současnosti doporučeno, snažte se si čas rozvrhnout. Plánujte kdy budete co dělat. Stejně tak to plánujte s dětmi pro děti. Podlem mě je důležité rovrhnou si povinnost i aktivity odpočinové či herní (včetně času na telefonu, pc, atd.). Stejně jako kdykoliv jindy musíme dělat věci, které nás baví, ale i ty, které dělat prostě musíme. Zkrátka režim a řád dne, který je bežně dán školní docházkou a prací si teď musíme udávat více sami.
Zde několik odkazů pro inspiraci:
- 2. 4. 2020
Rada č. 2
Videohovor je lepší než hovor. Možná právě v této době si můžeme uvědomit, jak důležitý je pro nás běžný kontakt s naší rodinou a známými. Využijte Skype, WhatsApp a další služby, díky kterým se můžete spojit a vydět se s tím, kdo Vám chybí. Můžete si naplánovat pravidelný kontakt a začlenit ho do vašeho týdenního harmonogramu. I takový poberťák může ocenit hovor s prababičkou. A rodiče si mohou odpočitnou, když jejich rotolesti budou pobíhat po bytě s telefonem a ukazovat dědovi, co vše už jste doma stihli pomalovat.
- 7. 4. 2020
Rada č.3
Jak mluvit s dětmi o koronaviru? Co dělat když nechtejí nosit roušky.
V souvislosti s šířením nákazy můžeme prožívat strach a všemožné obavy. Buďte si jisti, že je normální se v nenormální situaci cítit a chvat trochu nenormálně. O Vašich obavách mluvte s Vašimi blízkými. Snažte se ale netrávit veškeré konverzace doma tímto tématem. S dětmi bych doporučil muvit co nejvíce otevřeně a popravdě. To Vám také může pomoci v případě, žebudete vysvětlovat Vášemu dítěti proč musí nosit roušku. Malým dětem můžete vir namalovat, příp. ukázat na obrázku, a vysvětlit jak rouška funguje. Roušku může Vaše ratolest vyrobit podle svých představ a stát se tak na příklad maskovaným superhrdinou. Masku přeci nosí jejich drtivá většina. U malinkých dětí Vám mohou pomoci také různé říkanky a básničky (např. zde https://psych.fss.muni.cz/media/3219781/rikanky-pro-deti-210320.pdf)
Zde uvádím další kvalitní odkazy pro inspiraci
https://psych.fss.muni.cz/media/3219193/jak-mluvit-o-soucasne-situaci-s-detmi.pdf
https://psych.fss.muni.cz/media/3218894/jak-pomoct-diteti-prekonat-strach-z-koronaviru.pdf
- 30. 4. 2020
Chvíle samoty
I přesto, že je radostné být více spolu doma. Najděte si míso a čas, který bude jen pro Vás. Pokud nemáme možnost být alespoň někdy pouze sami a v tichu, může to směřovat k naší pordážděnosti. Každý má jinou potřebu ticha a samoty, proto je potřeba druhým vysvětlit, že to tak potřebujete. Zároveň také musíme přijmout, že někdo netouží být nonstop v naší přítomnosti. Neznamená to totiž, že by nás neměl rád. Doma je možné zarezervovat si pro sebe jednu místnot a čas, kdy nás nebude nikdo rušit. Případně může dobře posloužit osamělá procházka či projížďka např. na kole :)