• Třída fandí Motoru

• 19. 11. 2021
        • Do fotoalba byla přidána nová galerie Třída fandí Motoru.

Ve čtvrtek 18. 11. se zúčastnila třída 5.C v rámci projektu "Třída fandí Motoru" mistrovského hokejového utkání mezi domácím celkem HC Motor České Budějovice a hostujícím týmem HC Kometa Brno. Za vytvořený "fandící" transparent získala třída zdarma od HC Motor vstupenky na toto utkání, které si žáci velmi užili. I přes prohru domácího celku 2:3 byla ve fanouškovském "kotli" třídy skvělá atmosféra a děti neúnavně fandily až do konce. Mgr. Jiří Letovský

• Screeningovém testování ve školách - 22.11. a 29.11.

• 17. 11. 2021
        • Dle mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví dojde ke screeningovému testování ve vybraných okresech, včetně okresu České Budějovice.

Kdo se bude testovat

• všichni žáci prezenční výuky se budou muset testovat na přítomnost COVID – 19
          • testování se neprovádí u žáků, kteří mají 14 dní po plně dokončeném očkování, kopii o plném očkování předají žáci při nástupu do školy třídním učitelům
          • testování se neprovádí u žáků, kteří doloží negativní výsledek RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 nebo negativní výsledek POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 provedený na odběrovém místě, která nejsou starší 24 hod. u Ag testu a 3 dny u PCR testu
          • absolvovali z důvodu onemocnění COVID19 izolaci minimálně v rozsahu podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví upravujícího nařizování izolace a karantény a zároveň neuplynulo více než 180 dnů od prvního RT-PCR testu s pozitivním výsledkem. Tuto skutečnost musí žák (zákonný zástupce) prokazatelně doložit. Pokud ji škole nedoloží, tak se účastní testování dle harmonogramu školy.

Žák, který se nebude testovat:

• má povinnost nosit ochranu dýchacích cest po celou dobu pobytu ve škole, včetně výuky
          • nesmí cvičit ve vnitřních prostorech
          • nesmí zpívat (pouze při odstupu 2m)
          • při konzumaci potravin a pokrmů musí sedět v lavici, popřípadě dodržovat rozestup od ostatních osob 1,5 metru, včetně jídelny.

Kdy bude testování probíhat

• testování všech žáků bude probíhat 1. vyučovací hodinu ve třídách 22.11. a 29.11. 2021, popřípadě při prvním příchodu do školy - to jest družina..

Jak bude testování probíhat

• testování bude probíhat v kmenových třídách

• k samotestování se použijí antigenní testy s výtěrem z přední části nosu
          • žáci 1. – 2. tříd mohou k testování využít asistence zákonného zástupce nebo jiné pověřené osoby, testování probíhá v "testovací místnosti" v sektoru družiny, při příchodu budete instruováni nebo sledujte informační cedule

Co následuje při zjištění pozitivního žáka

• pozitivně testovaný žák je odveden do izolační místnosti, rodiče jsou vyzváni k vyzvednutí žáka a zajištění PCR testu, o výsledku testu informuje okamžitě zákonný zástupce školu

• zbytek třídy zůstává ve škole, další kroky řídí KHS

Za ředitelství
          Mgr. Vratislav ULRICH

Podrobnější informace viz opatření MZ:

testovani-ve-skolach-1018.pdf

Mimoradne_opatreni_testovani_ve_skolach_priloha_1018.pdf

• Časté dotazy

• 16. 11. 2021
        • Aktuální situace ve školách způsobuje, že je často nutné jednat ve velmi krátkém čase. Ne všude je stejná praxe a ne vždy je jasné, kdo o čem rozhoduje. Na základě nejčastějších dotazů jsme pro Vás rodiče připravili leták s informacemi o tom, za co odpovídá rodič, co je v kompetenci ředitele a o čem rozhoduje krajská hygienická stanice!

Nošení roušek a další protiepidemická povinná opatření

Nošení roušek a další protiepidemická povinná opatření nenařizuje ředitel ani MŠMT, nýbrž mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví.

Škol se týkají zejména tato mimořádná opatření MZČR:

Pokud žáci při výuce sedí na místě, zpívají nebo cvičí, roušky mít nemusí, ale v ostatních případech ano.Povinnost nařízena mimořádným opatřením MZČR o ochraně dýchacích cest a opatřením k testování.

Nařízení a ukončení karentény

Jediný, kdo může nařídit karanténu, je KHS. Škola nemá žádnou pravomoc karanténu nařídit a není jejím úkolem obvolávat rodiče a o karanténě je informovat.

Za ukončení karantény, ať již PCR testem nebo uplynutím lhůty 14 dnů, je zodpovědný rodič – nikoli škola, ta při návratu děti nekontroluje. Informace k ukončení karantény jsou součástí metodického pokyny hlavní hygieničky ke karanténám a izolacím a přesné pokyny obdrží zákonný zástupce od KHS. Žádné mimořádné opatření nenařizuje školám kontrolovat splnění podmínek ukončení karantény.

Vydání OČR

V případě, že je dítěti nařízena karanténa, potvrzení o OČR vydává dětský lékař (výjimečně KHS), nikoli škola. Pokud je jednotlivému dítěti nařízena karanténa, o potřebě ošetřování (OČR) rozhoduje lékař, případně KHS. Škola vydává potvrzení v případě, že je celá škola nebo třída uzavřena, a tedy do ní nemohou chodit ani děti, které v karanténě nejsou. Podrobný výklad na webu OSSZ.

Distanční výuku nelze nařídit

Pokud je více jak polovině žákům třídy nařízena karanténa, vzdělávají se tito žáci distančně. Ostatní žáci mají právo na prezenční výuku a škola jim nemůže distanční výuku nařídit, pokud není uzavřena škola nebo její část.

Podmínky vzdělávání distančním způsobem jsou stanoveny v §184a školského zákona, který stanoví, že pokud z důvodu nařízení karantény není možná osobní přítomnost většiny žáků z nejméně jedné třídy ve škole, poskytuje škola dotčeným žákům (těm, kterým je znemožněna osobní přítomnost) vzdělávání distančním způsobem.

• Přednáška - Virtuální svět (online seminář)

• 9. 11. 2021
        • Ing Petr Šmíd, Dis a Michal Ksandr, DiS

Portus Prachatice o.p.s.