• Distanční výuka - aktální informace:

        MPSV: Krizové ošetřovné - Ošetřovné a rotační výuka (často kladené dotazy)

         

        1. V průběhu dubna by se měly vracet děti z 1. stupně rotačně do škol. Jak je to s ošetřovným? Je nárok vždy za ten týden distancni výuky a týden normálně budu pracovat?Pokud se týká nároku na ošetřovné při rotační výuce, nárok na výplatu ošetřovného není ve dnech, kdy je výuka ve škole umožněna, ale i nadále trvá ve dnech, kdy je nařízena distanční výuka. Zaměstnanec na žádosti o ošetřovné uvede dny distanční výuky jako dny péče, pokud o dítě skutečně pečoval. Dny, kdy dítě mělo umožněnu prezenční výuku, rodiče nemohou označovat jako dny péče. Za tyto dny výplata ošetřovného nenáleží.2. Dobrý den, mám dítě v první a ve třetí třídě. Když budou mít rotační výuku každé jiný týden, jak to bude s ošetřovným? Musím mít dvě žádosti, na každé dítě jednu?

        Jestliže rodiče mají dvě děti, přičemž každé z nich bude mít nařízenu distanční výuku jiné dny (týdny), v případě, že rodiče budou čerpat ošetřovné na obě děti, musí žádat o ošetřovné na každé dítě samostatnou žádostí.

        Zaměstnanec na každé ze žádostí o ošetřovné uvede identifikační údaje dítěte a ty dny distanční výuky dítěte jako dny péče, kdy o dítě skutečně pečoval. Dny, kdy dítě mělo umožněnu prezenční výuku ve škole, rodiče nemohou označovat jako dny péče a ošetřovné za tyto dny na dané dítě čerpat nelze.

        Tento postup platí, i když si nárok na ošetřovné uplatňuje pouze jeden z rodičů.

        3. Chci se zeptat jak to bude s ošetřovným na dítě, které za normálních podmínek navštěvuje MŠ, když se od pondělí otevírá školka pro předškoláky a má být umožněno vzdělávání dětí rodičů z IZS. Když do školky dítě rodič z IZS nedá, má nadále nárok na ošetřovné nebo mu nárok zaniká? Podotýkám dítě není predškolák.

        Podle Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 6. 4. 2021 se omezuje provoz škol a školských zařízení tak, že se se zakazuje osobní přítomnost dětí na předškolním vzdělávání v mateřské škole, s výjimkou:a) dětí, které plní povinné předškolní vzdělávání s tím, že mohou být vzdělávány pouze v neměnných skupinách nejvýše 15 dětí,b) mateřských škol a tříd zřízených podle § 16 odst. 9 školského zákona (tj. pro děti, žáky a studenty s mentálním, tělesným, zrakovým nebo sluchovým postižením, závažnými vadami řeči, závažnými vývojovými poruchami učení, závažnými vývojovými poruchami chování, souběžným postižením více vadami nebo autismem)  ac) mateřské školy při zdravotnickém zařízení.Nicméně umožňuje se osobní přítomnost na vzdělávání v mateřské škole dětem, jejichž zákonní zástupci jsou:a) zdravotničtí pracovníci poskytovatelů zdravotních služeb,b) pedagogickými pracovníky, kteří zajišťují prezenční vzdělávání v mateřské škole, základní škole, školní družině, školním klubu, v oborech vzdělání Praktická škola jednoletá nebo Praktická  škola dvouletá, neboc) pedagogickými pracovníky školských zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy,d) zaměstnanci bezpečnostních sborů,e) příslušníci ozbrojených sil,f) zaměstnanci orgánů ochrany veřejného zdraví,g) zaměstnanci uvedení v § 115 odst. 1 a další zaměstnanci v sociálních službách podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů,h) zaměstnanci Úřadu práce České republiky,i) zaměstnanci České správy sociálního zabezpečení a okresních správ sociálního zabezpečení,j) zaměstnanci Finanční správy České republiky. Z výše uvedeného vyplývá, že pokud mateřská škola, do které běžně dochází děti uvedených pracovníků bez ohledu na skutečnost, zda se jedná o předškoláka či ne, je pro tyto děti otevřena, nárok na ošetřovné z důvodu uzavření škol tito pracovníci od 12. 4. 2021 nemají, tedy i pracovníci IZS. Pokud je pro tyto děti otevřena pouze tzv. svodová školka zřizovaná krajskými úřady pro zákonné zástupce složek IZS a dalších vybraných  pracovníků,  která není současně „domovskou“ školkou pro dítě, tak při neumístění dítěte do této školky ošetřovné i nadále náleží, pokud je i jeho „domovská“ školka nadále uzavřena.

        4. Jak to bude s dítětem, kterému bylo v únoru 10 let? Ošetřovné na něj čerpám od prosince. Musí se od 12. dubna podat nová žádost a tedy ztratím během zahájení rotační výuky nárok na ošetřovné?

        Uzavření škol od 12. 4. 2021 je považováno za pokračující sociální událost, jelikož uzavření škol trvá bez přerušení ze stále stejného důvodu. Z uvedeného vyplývá, že nároky na ošetřovné, které vznikly před 12. 4. 2021 zůstávají zachovány. Zaměstnanec za měsíc duben podá jen jednu žádost o ošetřovné se stejným číslem žádosti, jaké používal v předchozích obdobích.

        5. Bude se při rotační výuce platit ošetřovné i o víkendu?

        Nárok na ošetřovné je při splnění podmínek za každý kalendářní den včetně víkendu, kdy zaměstnanec o dítě pečoval a současně tento den nepracoval, pokud tento den označí jako  den péče v žádosti o ošetřovné. Nárok na výplatu ošetřovného za dny pracovního klidu však vzniká v kalendářním týdnu pouze tehdy, pokud zaměstnanci vznikl nárok na výplatu ošetřovného aspoň za 1 pracovní den v tomto týdnu, který měl být pro zaměstnance pracovním  dnem a v němž potřeba péče trvala.

        6. Moje dítě má sníženou imunitu a bojím se ho do školy poslat. Budu mít dát nárok na ošetřovné?

        Pokud budou školy částečně otevřeny, ošetřovné ve dnech, kdy je umožněna prezenční výuka, čerpat nelze, bez ohledu na skutečnost, zda rodiče mají obavu o zdraví svých dětí.  Při rotační výuce nárok na výplatu ošetřovného bude pouze ty dny (týdny), kdy dítě nemělo umožněnu prezenční výuku  ve škole, ale byla mu nařízena distanční výuka. Rodiče nemohou dny prezenční výuky označovat jako dny péče a ošetřovné za tyto dny čerpat nelze.