• PĚŠKY DO ŠKOLY

    • 18. 9. 2022
    •  

     Tradiční podzimní výzva, jejímž cílem je zvýšit počet dětí, které se budou pravidelně dopravovat do školy
     pěšky. Čím méně aut přijede až před školu, tím bezpečněji a příjemněji tam bude. Můžeš přijet na kole, na koloběžce, ale ne autem důležité je být venku. ;)

      

      

     Chodit do školy pěšky je přirozené, zábavné, zdravé a důležité pro všestranný rozvoj vašeho dítěte. Přinášíme vám 10 tipů, jak se postarat o to, aby pěší cesty do školy byly bezpečné.

     1. Najděte tu správnou cestu.

     Nejkratší cesta nemusí být zároveň nejbezpečnější. Najděte takovou cestu, která je opravdu bezpečná. Když se vyhnete rušným ulicím, bude to i zdravější.

     2. Opakování je matka moudrosti.

     Cestu do školy s dítětem několikrát projděte. Pečlivě vysvětlujte, kde a na co si má dát pozor.

     3. Choďte spolu

     Pokud si nejste naprosto jistí, že dítě cestu zvládne samo, choďte raději s ním. Společná cesta je skvělá příležitost k prohloubení vzájemných vztahů. Pravidelným opakováním získáte větší jistotu vy i vaše dítě a sami tak nejlépe poznáte, kdy je možné pustit dítě samotné. Můžete jej také doprovodit jen část cesty až tam, odkud už je cesta bezpečná.

     4. Buďte vidět. Pořiďte dítěti oblečení a školní tašku s reflexními prvky, aby bylo vidět za každého počasí, obzvláště v zimě, kdy bývá po ránu ještě tma.

     5. Nespěchejte.

     Dbejte na to, aby dítě vyrazilo na cestu do školy včas a nemuselo zbytečně pospíchat.

     6. Najděte kamarády

     Pokud budou děti chodit ve větší skupině, bude pro ně cesta bezpečnější i zábavnější.

     7. Vždy připraven

     Zkuste s dítětem vymyslet různé situace, které jej mohou cestou potkat, a společně najděte řešení, co v jaké situaci dělat.

     8. „Ostrůvky bezpečí“ pro nenadálé situace

     Zkuste s dítětem najít místa, kde mohou případně poprosit o pomoc, kdyby bylo potřeba (v obchodě, v knihovně, u sousedů apod.).

     9. Nikdy s cizími lidmi

     Připomeňte dítěti, že nikdy nesmí nikam odcházet s cizími lidmi.

     10. Velmi komplikované cesty do školy

     Pokud je cesta ke škole komplikovaná, doporučujeme zkusit „pěšibus“ – opatření, kdy skupinu dětí doprovází jeden dospělý. Na velmi nebezpečných místech také mohou stát rodičovské hlídky, které dětem pomohou přejít. Informujte o takovém místě příslušný úřad a žádejte nápravu

      

     Mgr. Lenka Ničková

      

    • Zahájení školního roku 2022/2023

    • 26. 8. 2022
    •  

     1. Školní rok na ZŠ Pohůrecká 16 bude zahájen 1. 9. v 8:00 hod.
     2. První školní den si aktovky přinesou pouze žáci prvních tříd. Ostatní žáci si aktovky a přezůvky přinesou až druhý školní den.
     3. Vyučování bude první školní den ukončeno po první vyučovací hodině v 8:45 hod.
     4. Školní družina (ŠD) pro žáky 1. stupně bude mít 1. 9. provoz od 6:00 – 15:30 hod. Ostatní dny je provoz  družiny od 6:00 – 17:15 hod.       
     5. Druhý školní den (pátek) bude vyučování ukončeno ve třídách takto:
     • 1. třídy v 9:40 hod.
     • 2. třídy v 10:45 hod.
     • 3. – 5. třídy - odchodem na oběd v 11:30 hod.
     • 2. stupeň - odchodem na oběd v 11:50 hod.

     Další informace sdělí žákům a rodičům učitelé a vychovatelé během prvního a druhého školního dne.

    • PROVOZ O LETNÍCH PRÁZDNINÁCH

    • 2. 7. 2022
    • ÚŘEDNÍ HODINY PRO VEŘEJNOST

     Pondělí a středa

     8:00 hod. – 12:00 hod.

      

     1.7. – 8.7.2022
     budova školy uzavřena
     z technických důvodů

     (stavební práce)

    • Pohůrečtí osmáci se v Rakousku neztratí

    • 28. 6. 2022
    • Na tři desítky žákyň a žáků ZŠ Pohůrecká trénovaly němčinu na Obchodní akademii v rakouském Gmündu. Po tříleté pauze se tak podařilo obnovit pravidelné návštěvy školy na samé česko-rakouské hranici.

      

      

     Pod vedením paní učitelky Ivy Zemanové se naši osmáci zapojili do práce se svými staršími krajany, kteří v Gmündu studují. "Je vidět, že se umí představit a dokážou si samostatně nakoupit," pochválila svou skupinu Iva Zemanová.

      

     "Tady v Gmündu máme žáky z Pohůrecké téměř v každém ročníku, někdy i dva," vysvětlila Zuzana Čierná, která v českých třídách v Gmündu vyučuje český jazyk. 

      

     Celá škola má přibližně čtyři stovky žáků a přibližně pětina z toho jsou čeští studenti. "Všichni Češi, kteří u nás studují, musí povinně absolvovat nultý ročník, ve kterém se doučí němčinu potřebnou k fungování na rakouské škole, a hlavně se seznámí s tím, jak vůbec rakouské školy fungují. Uplatnění našich absolventů je prakticky neomezené. Od manažerů v mezinárodních firmách a velkých bankách přes zahraniční obchod až po úspěšné podnikatele. Některé naše absolventky se zase orientovaly na práci v mateřských školách," vypočítává Zuzana Čierná možnosti, které se českým studentům v Rakousku otevírají.

    • Ztráty a nálezy

    • 20. 6. 2022
    • Do fotoalba byla přidána nová galerie Ztráty a nálezy.

     Vážení rodiče,

     také vaše děti občas něco hledají? Rádi bychom vám pomohli. Jste tu na správném místě. Sekce ztrát a nálezů je tu pro vás. Prohlédněte si nafocené věci. Poznáváte něco? Ukažte fotku svému dítěti a vyšlete ho za paní Candrovou na vrátnici školy, která bude tyto ztracené věci vydávat každý den v čase od 8:00 do 10:00 hodin.

     Pokud se do dvou měsíců o věci nikdo nepřihlásí, odvezeme je na charitu a darujeme potřebným.

      

      

     Ke dni: 20.6.2022

    • Volksschule v Rohrbachu

    • 2. 6. 2022
    • Do fotoalba byla přidána nová galerie Volksschule v Rohrbachu .

     Projekt: Klimatická změna? Zůstaň v pohodě s Felixem a Mairou!

     Naše škola se tento školní rok stala součástí putovní výstavy Klimatická změna? Zůstaň v pohodě s Felixem a Maírou!, kdy žáci 5. tříd 18. 5. 2022 navštívili školu Volksschule v Rohrbachu v Horním Rakousku. 

     Žáci se zamýšleli nad tím, jak zmírnit klimatické změny. Diskutovali o tom, jaké změny pozorují a jak je to ovlivňuje nejen ve škole a jaká opatření bychom mohli přijmout. Dále si vyzkoušeli měřit teplotu termodetektorem a odvezli si také svůj malý biotop ve sklenici, který mohou pozorovat každý den. U 11 stanovišť se dozvěděli další zajímavé informace o potopách, o tom, která půda má jakou kapacitu a jak se adaptovat na změnu klimatu.

     Na závěr si naše děti zahrály hru s dětmi z Rohrbachu, kdy pantomimou měly vyjádřit vhodné adaptační opatření k důsledku změny klimatu.

    • Mechové obrazy v mezinárodní spolupráci na ZŠ Pohůrecká

    • 1. 6. 2022
    • Mezinárodní žákovské týmy tvořily na Základní škole Pohůrecká mechové obrazy. Naše žákyně a žáci ze sedmých ročníků spojili síly s vrstevníky ze sportovní školy v hornorakouském Sandlu. Pod vedením lektorů českobudějovického Energy centra se tak naše škola zapojila do projektu Energie ke změně klimatu.

      

     "Stejně jako stromy dokážou přirozeně ochlazovat a čistit vzduch ve velkých městech, dokážou tyto mechové obrazy čistit, zvlhčovat a ochlazovat vzduch v místnostech," vysvětlila praktický význam mechových obrazů projektová manažerka Michaela Vopelková."V rámci projektu děláme spíš ukázku toho, jak by to mohlo fungovat. Ty mechové plochy by měly být mnohem větší, aby to opravdu mohlo fungovat."

      

     Počáteční ostych se díky společné tvorbě podařilo překonat rychle a děti se začaly společně domlouvat směsicí němčiny a angličtiny. "My jsme jen malá škola, máme přibližně 50 dětí a zaměřujeme se především na sport. Vaše škola je velká a obzvlášť ve školní jídelně si naši žáci připadali jak v nějakém americkém filmu," pochvalovala si návštěvu učitelka výtvarné výchovy v hornorakouském Sandlu Irmgard Quass.

      

     Projekt bude mít pokračování na podzim, zmínila jednatelka českobudějovického Energy centra Ivana Hlinková: "Obě školy by se měly znovu setkat v říjnu a znovu budou společně tvořit. Tentokrát v hornorakouském Welsu."

    • Ukliďme Česko

    • 25. 4. 2022
    • Letos poprvé se naši žáci zapojili do akce Ukliďme Česko.

      

     Naším cílem bylo uklidit okolí Dobrovodského potoka v městské části Suché Vrbné a Pětidomí. A dále proběhl úklid směrem k části Mladé. Nevynechali jsem ani okolí naší školy. Třídy, které uklízely v okolí Dobrovodského potoka zakončily úklid komentovanou prohlídkou sběrného dvora.  Akce se zúčastnilo zhruba sto dětí, ze 6.A, 6.B, 6.C, 8.A, 8.B a 9.B. Podařilo se nám nasbírat 30 velkých plastových pytlů, což je asi 300 kg odpadu. Překvapilo nás velké množství nepořádku.

      

     Mgr. Lenka Ničková

      

    • Úspěch v soutěži

    • 21. 4. 2022
    • Jihočeská vědecká knihovna letos vyhlásila již 10. ročník soutěže pro děti od 6 do 15 let z českobudějovického okresu O nejhezčí jarní básničku.

     Za naši školu tvořily básničky všechny děti ze 4.B a Jiří Vacata z této třídy byl vyhlášen mezi nejlepšími autory v kategorii "střední školní věk."

     Jirkovi blahopřejeme ke krásnému umístění a děkujeme mu za vzornou reprezentaci školy.

    • Postoupili a obsadili skvělé místo!

    • 28. 3. 2022
    • V úterý 22.března 2022 se konalo krajské kolo Přeboru škol. Zúčastnilo se ho 38 týmů, celkem 176 dětí. Přebor se odehrál v Kulturním domě Slávie. Naši chlapci, žáci ze 4.B a 5.D se umístili na vynikajícím 3.

     místě se ztrátou 0,5 bodu na druhou ZŠ Matice školské.

     Klukům blahopřejeme a děkujeme za vynikající výsledek a za vzornou reprezentaci školy.

    • Velikonoční jarmark

    • 17. 3. 2022
    • Vážení rodiče,

     dne 11. dubna 2022 se v areálu ZŠ uskuteční od 14 h do 16 h Velikonoční jarmark ve znamení setkání dětí, rodičů, pedagogů a přátel školy. Srdečně Vás zveme.

     Kolektiv vychovatelek

    • Žáci školy organizují sbírku potravin a drogerie pro Ukrajinu

    • 11. 3. 2022
    • Po první hodně sbírky. Zítra budeme pokračovat a po poledni předáme. Všem děkujeme. 

     Žáci 6.B přišli s iniciativou uspořádat sbírku pod záštitou Potravinové banky. Vedení školy a učitelé nápad velmi oceňují a žákům pomohou sbírku organizačně zajistit.

     Pokud se chcete do sbírky zapojit, odevzdejte prosím požadované zboží (viz níže) na vrátnici školy:

     • v úterý 15.3.2022 7:30-15:00
     • ve středu 16.3. 2022 od 7:30-12:00

     Vhodný sortiment zboží:

     Dětská výživa a drogerie: přesnídávky (nejlépe ovocné kapsičky v plastu), kaše, pleny, přebalovací podložky, příkrmy, sunary

     Základní drogerie: zubní pasty a kartáčky, sprchové gely, šampony, mýdla, tampony, úklidové prostředky (zejména malá balení pracích prášků, jar)

     Trvanlivé potraviny: sladkosti, sušenky, omáčky, konzervy, luštěniny, rýže, čaj, pomazánky, polévky, těstoviny

     Pouze trvanlivé zboží v originálním nepoškozeném obalu.

     Děkujeme za Váš čas a spolupráci

    • Od pondělí bez roušek

    • 11. 3. 2022
    • Mimořádným opatřením se od 14. 3. 2022 ruší ve vysoké míře povinnost nosit ochranný prostředek ve vnitřních prostorech budov. Povinnost nosit ochranný prostředek tak zůstává pouze v prostředcích veřejné dopravy, ve zdravotnických zařízeních a ve vybraných zařízeních sociálních služeb.

      

    • 1. místo v minivolejbale

    • 23. 2. 2022
    • Po dlouhých dvou letech se 22.2. pod záštitou VK Jihostroj konal turnaj škol v minivolejbale žáků 3.-5.tříd.

     Prvního kola se zúčastnilo 41 týmů. Za naši školu hrála 3 družstva.

     Všichni žáci hráli velice dobře a jeden z našich týmů dokonce nejlépe - 1. místo obsadilo družstvo ve složení Adam Krejčí, Roman Černík,Čeněk Janda.

     Všem zúčastněným děkujeme za skvělou reprezentaci školy.

   • Programujeme EV3 LEGO
    • Programujeme EV3 LEGO

    • 21. 2. 2022
    • Začali jsme programovat. Na hodinách nové informatiky můžeme takto programovat roboty EV3 od Lega. Zatím se seznamujeme s motory. Příště budou senzory vzdálenosti a snad do měsíce nám „robůtek“ opustí sám místnost. Pokud si myslíte, že je to složité, tak není… Jen se nebát.

      

      

     Mgr. Vratislav ULRICH

      

      

    • Tonda obal

    • 15. 2. 2022
    • Do fotoalba byla přidána nová galerie Tonda obal.

     9. února proběhly na naší škole ekologické besedy pro žáky 3. - 5. tříd a některé třídy na 2. stupni. Děti se seznámily s problematikou recyklace a třídění odpadů.

    • Semafor pro školu

    • 6. 2. 2022
    • Vážení rodiče, spoluobčané,

     Informuji Vás ohledně petice SEMAFOR LEDENICKÁ,kterou jsme vytvořili koncem roku 2021 s cílem vybavit přechod  na ulici Ledenická, v blízkosti zastávky MHD Želivského semaforem.

      

     Byla jsem písemně informována, že rada města podpořilajeho zřízení. Děkuji všem členům rady města ČB, nejvíce však     Ing. Ivo Moravcovi a JUDr. Ing. Tomáši Bouzkovi za podporu.

      

     Dále bych chtěla moc poděkovat paní ředitelce ZŠ Pohůrecká        Ing. Daně Walterové, učitelskému sboru školy a Vám všem za ochotu věnovat petici svůj čas a energii.

      

     Zřízení semaforu je podpořeno, nastupují nutné projektové úkony.

     O dalším průběhu Vás budu informovat.

      

     S pozdravem a přáním bezpečné cesty našich dětí do školy.

      

     Dr. Jana Musilová

     maminka Honzíka Musila ze 3.B